menu
menu

Čtení pro rodinu


 O co nám jde?
 Bible mluví
 Já
 Lidé kolem nás
 Rodina
 Aktuální dění
 Křesťanství
 Pro děti


------

Citát z Bible:

Cokoli děláte, dělejte upřímně, jako by to nebylo lidem, ale Pánu.

Ko 3,23 E
(Další citáty)

------

Ethos číslo 2005/3

Úvodník

Nevidomí mají těžký život, ale pokud mají průvodce, mají to o něco lehčí. Kolikrát bych si přál mít průvodce v životě, který by mi radil, vodil mě. (str. 2)

Sama?

Zachvátí nás pocit bezradnosti, opuštěnosti, naříkáme si, že Bůh je daleko - a my nevidíme, že stojí vedle nás a povzbuzuje: "Důvěřuj mi!". (str. 3)

Vychováváme své děti špatně?

"Mami, můžu dneska do kina?" - "Zeptej se tatínka." - Dcera strčí hlavu do dveří obýváku: "Tati, já jdu dneska do kina!" - "To nepřichází v úvahu!"
    Cíle naší výchovy. Vlastní příklad. Kritéria správné výchovy. Kdy vlastně s výchovou začít. Co s tím, když něco nemůžeme ovlivnit a role modlitby...(str. 4)

Manželství líheň problémů

"Jirka ztratil rodiče jako malý. Když dospěl, ve své opuštěnosti a zraněních našel ve mně náhražku matky. Měla jsem sociální cítění a ráda jsem mu to poskytovala..."
    Rozhovor s křesťankou, jejíž muž zůstal nevěřící a jejich vztah je dobrý.(str. 9)

Různá náboženství a smrt

Islám: Dobré skutky se násobi deseti, hříchy se potrestají jedenkrát. Muslim si však není jist, co ho čeká po smrti, Alláh je nevypočitatelný. Mučedníci snad jdou do přímo do ráje.
Buddhismus: Převtělení znamená trpět. Šance stát se po smrti bohem
Křesťanství: Ježíš Kristus říká: "Kdo věří tomu, který mě poslal, má život věčný, nepodléhá soudu, ale přešel již ze smrti do života." Křesťanství jako jediné nabízí jistotu. (str. 14)

"Zlobivé děti" ?

Asi tříletý chlapeček vběhl na pískoviště. Nabral písek do rukou a vyhodil ho nad sebe. Moc se mu líbilo, jak silný vítr rozvířil písek na všechny strany. Nedaleko sedící starší žena...  (Příloha, str. A)

Překročit hranice

V mládí promarnil obrovskou šanci. Čtyřicet let už žije ve svém zaběhaném stereotypu. Až jednoho dne se rozhodne překročit stávající hranice a udělat něco, co ještě neudělal. A tehdy se s ním setkává Bůh.
...Abychom nechodili pořád jen ve známém a pro nás bezpečném okruhu, Bůh někdy využívá našeho zoufalství, aby nás přiměl překročit stávající hranice.  (Příloha, str. B)

Rádce příroda: kmín

Jemné účinky kmínnu podporují prokrvování žaludeční sliznice. Dá se taky používat na léčení průduškového kašle.  (str. 17)

Islám a terorismus

Příběh egyptského intelektuála, který viděl logické rozpory v islámu. Když se o nich zmínil, sebrala ho policie a čtrnáct dní o něm nikdo nevěděl. Po osvobození získal Nový zákon a objevil pravdu. Často mu šlo o život, nakonec před kulkami z pistole vlastního otce uprchl ze země. (str. 18)

Duševně fit až do vysokého věku

Triky a finty na dobrou paměť. (str. 26)

Skřivaní píseň

Zvířátka se dohadují o tom, kdo se má na světě nejlíp, kdo nemusí mít z nikoho strach.
Nejdřív si myslí, že jsou na tom nejlépe větší zvířádka. Jejich dohady však vyvrátila srnka, která jim řekla, že musí dávat pozor na lišku. Do scény vstupuje skřivánek, který tvrdí, že je na světě spokojen. Proč asi? (str. 28)

Hadi jako domácí mazlíčci

Víte, že devět z deseti hadů je neškodných? A že lidé dokáží zranit vic než hadi.  (str. 30)


2005/3 Ethos 2005/3