Podle nedávné studie*1 dnešní mladí lidé neztrácejí spokojenost a optimismus. Studie se zabývala věkovou skupinou od 14 do 17 let. Je pro ně důležitá stabilita, jistota, většinou stojí nohama na zemi.
Je pro ně důležité, aby měli možnost o všech těchto věcech mluvit − v rodině, ve škole, ve sboru. Dopřát jim k tomu prostor je pro nás výzva!
Přitom touží po šťastném partnerském vztahu či manželství, chtějí mít vlastní bydlení a tolik peněz, aby si mohli pokrýt všechny své náklady.
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!
Přesto musí čelit mnoha výzvám. Emocionálně se jich nejvíc dotýká klimatická změna a nejrůznější formy diskriminace. Zato válka, inflace nebo politika nejsou pro ně silným tématem, protože necítí, že by to mohli nějak ovlivnit a navíc k tomu nemají kompetence.
V této souvislosti je pro ně důležité, aby měli možnost o všech těchto věcech mluvit − v rodině, ve škole, ve sboru. Dopřát jim k tomu prostor je výzva pro křesťanské i rodinné prostředí.
Dnešní mladá generace si život bez sociálních médií nedovede představit. Jedná se o TikTok, Instagram nebo YouTube. To jsou pro ně přitom nejčastější zdroje informací, i když si uvědomují nebezpečí, že to mohou být informace nepravdivé, přehnané nebo manipulativní. Zdá se jim však, že mají zdravý selský rozum a rozpoznají to.
Uvědomují si, že na sítích tráví mnoho času, vědí, že to není dobře, a sami vidí negativní dopady toho, jak mnoho času na nich tráví.
Výsledky studie jsou inspirací pro to, abychom mladým lidem poskytovali oporu, například tím, že budeme ochotni vnímat jejich náhledy a diskutovat o nich. Tak jim potom můžeme naznačit zdroj spolehlivých životních postojů vycházejících z Bible.
Jestliže například člověk ví, že je Božím stvořením, je milovaný a v mládí to prožívá v rodině, pak je odolnější vůči jakýmkoli projevům diskriminace. Biblické základy a důvěra v Boha také pomáhají „zdravému selskému rozumu“ v tom, aby odolával nejrůznějším falešným informacím.
Jan Vopalecký,
čerpáno z Idea Spektrum č. 25/2024
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!