menu

Čtení pro rodinu


 Knihy e-shop

 Blogy

 Jsi dobrý, ale to nestačí

 Když to začíná se slzami...

 Získat kvalifikaci pro život

 Jak dělat dobré věci

 Když píšu, tak myslím

 Jak můžeme být ozdobou?

 Ohrožují naši pohodu

 Nakolik jste zbožní

 Iniciátor nebo jen napodobovatel

 Z čeho čerpáte sílu?

 Do jaké budoucnosti investovat svůj život?

 Jako hráz proti zlu

 Kdo se tě zastane?

 Jaká je tvoje víra?

 To je normálka, ne?

 A... jak dobře ho znáte?

 Všední život a velké věci

 Spurgeon a Moody

 Umíte být spolu

 Dobře si rozumět

 Láska jako samozřejmost

 Mezilidské vztahy

 Sexualita

 Manželství

 Ženy

 Chlapi

 Výchova

 Zdraví

 Aktuální dění

 Život a hodnoty

 Duchovní život

 Pro děti

 O nás

 Archiv článků


------

Citát z Bible:

Ať posílí vaše srdce, abyste byli bezúhonní a svatí před Bohem, naším Otcem, až přijde náš Pán Ježíš se všemi svými svatými.

1Ts 3,13 E
(Další citáty)

------

Umíte psát? Proč píšu já?

S psaním jsem začal někdy v sedmnácti. Jednak jsem si (už od patnácti) psal deník, pak jsem se snažil zachytit nějaké myšlenky a časem jsem zjistil, že při psaní se mi lépe přemýšlí. Je to sice pomalejší, než když něco řeknu nebo si to jen pro sebe pomyslím, ale jinak má psaní plno výhod:


  • Psaní jde o něco pomaleji než mluvení, je tedy víc času na přemýšlení. Někteří lidé prý rychleji mluví než myslí − takže pro ty, kdo myslí hodně pomalu, je velkou výhodou, když se můžou vyjadřovat psaním.
  • Při psaní je možné škrtat, dělat si bokem poznámky, abych něco nezapomněl.
  • Když mám celý text napsaný, můžu si ho znovu celý přečíst a zkontrolovat, jak to vyznívá jako celek − a také ho můžu ještě upravovat.
  • Lidé, včetně mě i vás, snadno zapomenou, co slyšeli, řekli nebo co si mysleli, ale pokud je to napsané, tak se k tomu dá vrátit. To, co je napsané, vydrží déle. Někdo řekl, že žije právě to, co je napsané.

Velkou nevýhodou psaní je pracnost. Je to prostě dřina. Byla to dřina, když se psalo perem, které se každou chvilku muselo namáčet do inkoustu v kalamáři, když přišly propisky, bolela ruka z držení tužky, dnes to na počítačích máme sice méně namáhavé, ale pořád je to pracné. Nemluvě o obavě, jestli to mám správně česky.


A další námaha číhá na čtenáře. Čtení je také dřina. Určitě větší, než když se dívám na obrazovku, která mluví nebo kde se odehrává nějaký děj.


Přesto však na psaní (a čtení) nedám dopustit − například kvůli kvalitě. Člověk toho napovídá. Tolik věcí se mu honí myslí. Ale to, co je kvalitní, to se zachycuje. Často jako zvukový záznam, ale psaní a čtení nevymizí.


A proto píšu. Vím, že řada profesí má v popisu práce publikovat, například učitelé na vysokých školách, politici, a také ti, kteří nějakým způsobem ovlivňují nebo chtějí ovlivňovat druhé lidi. Možná se mě zeptáte, proč píšu tak málo, nebo namítnete, že moje psaní není zase tak kvalitní. Taky si myslím, že některá má kázání jsou lepší než některé mé články. Přiznám se, že v poslední době mě trochu omezuje mé vnitřní nutkání každý týden něco napsat, a to pak člověk už nemá svobodu, volnost a tvůrčí potenciál.


A zároveň si nemyslím, že je možné pořád jen psát. Člověk musí také žít − už jen proto, aby mohl psát o živých tématech, o tom, co prožívá v rodině, ve společnosti, o svém vztahu s Bohem a třeba taky něco o sobě.


Píšu tedy reflexe na své čtení Bible. Bibli považuji za absolutní zdroj myšlenek, zdroj osobního a duchovního života, zdroj, ze kterého pramení život. Přemýšlet o Bibli − to pozitivním způsobem utváří život.


Ale přesto je třeba se občas zastavit, poodstoupit a podívat se na svět, na život i na sebe z nadhledu, mít širší záběr. A ze zkušenosti můžu říct, že to poodstoupení se nepodaří vždycky. Člověk sice poodstoupí, ale nic nevidí, žádný nápad, nadhled nemá.


Ale píšu. Píšu to, čím žiju, píšu o tom, co považuji za důležité. A věřím, že i druzí v tom pro sebe najdou užitek. A budu rád, když mi k tomu něco napíšete.

Jan Vopalecký, listopad 2017


 
------------- Jak dělat dobré věci   <= Dále číst =>   Jak můžeme být ozdobou?
Směr je jasný!

Jan Vopalecký
Směr je jasný!
Ethos, běžná cena 100 Kč
Naše sleva: 13 Kč
Vaše cena: 87 Kč

ks


Copywriter je člověk, který má za úkol psát pro různé weby. Psát, psát, psát. V podstatě cokoli. Hlavně aby napsal hodně textu. Když je to zajímavé, aktuální či nějak kvalitní, tak je to dobře. Často však se po copywriterovi chce, aby jen chrlil texty.


V takovém případě je pro nás křesťany velkou výzvou, abychom psali. A abychom psali ještě víc a hlavně ještě lépe než systémem hnaní copywriteři. Pokud tedy máte obsah, pište!