Citát z Bible:
O jedno jsem prosil Hospodina a jen o to budu usilovat: abych v domě Hospodinově směl bydlet po všechny dny, co živ budu, abych patřil na Hospodinovu vlídnost a zpytoval jeho vůli v chrámu.
Ž 27,4 E
(Další citáty)
Fyzické tresty nezakázat! Ta možnost tu má zůstat. Když dítě ví, že je milované, trest rukou mu neublíží. Seřezat dítě, výprask
Proč se děti bojí školy? Co s tím mohou udělat rodiče, co škola? Komunikace školy a rodičů.
Žena může být skvělá jako bohyně, ale muže nenaplní. To muž má naplňovat ženu − ale kde na to brát lásku, sílu, obsah?
Můj kamarád Petr hodně pomáhá na Ukrajině. Začal hned v únoru 2022, je v konaktu s tamějšími křesťany, komunikuje s nimi o tom, co potřebují, shání pro ně peníze, jídlo, léky, generátory, kamiony a stará se, aby se všechno bezpečně dostalo až na místo.
Nedávno mi vyprávěl, že ho zastavil jeden vojenský kaplan a zval ho do nějaké církve na Ukrajině, aby mu tam poděkovali. Petr mávnul rukou s tím, že to nepotřebuje, že rád bude pomáhat dál a žádnou zvláštní pozornost nepotřebuje.
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!
Kaplan ho však přibrzdil a říká: „Víš, Petře, my ti chceme poděkovat hlavně kvůli sobě, kvůli nám samým. Naše církev, naše země a národ teď hrozně trpí, nevíme, jak to máme všechno snášet. Vidíme, co všechno nám vy ze Západu, konkrétně vy Češi dáváte a chceme vám za to poděkovat. Když uděláme takové setkání, kde budeš ty, možná i další, a my vám budeme děkovat, tak si u toho uvědomíme, že na to všechno těžké nejsme sami. A to je pro nás ohromná posila. Proto ti chceme poděkovat.“
Žasnu nad tím, k jaké zralosti ukrajinská církev v takovém utrpení dospívá! Uvědomujeme si my, kteří u nás v Česku máme vlastně všeho dost (určitě ve srovnání s Ukrajinou), že někdo silný, mocný je s námi? Zkusme se s vděčností poohlédnout kolem sebe a věřím, že nás to posílí: Nejsme na náš život sami!
Totéž vyjadřuje Pavel, když Filipským děkuje za (finanční) podporu: „Ne že bych toužil po daru, ale toužím po ovoci, které se hromadí na váš účet“ (Filipským 4,17, ČSP).
Když někomu darujeme peníze, na první pohled se zdá, že největší užitek z toho má obdarovaný. Pavel (2. Korintským 8-9) říká, že Bůh se dárcům bohatě odměňuje, že štědré dárce má rád a vynahrazuje jim, co darovali. Má to však ještě další rozměr, kdy dárce prožívá Boží požehnání, vnitřní radost a obohacení. Mění to jeho charakter a hodnotu, takže se za ně druzí modlí a velmi po nich touží kvůli zvláštní milosti, kterou jim Bůh dal (2. Korintským 9,14).
Chcete taky posilu, vnitřní obohacení? Teď už víte, kde to brát. A tady máte víc info k Petrově práci na Ukrajině.
Jan Vopalecký, listopad 2022, redakčně upraveno
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!