Čtení Bible obnoví váš život

Tisk na papír
menu


------

Citát z Bible:

A tuto hůl vezmi do ruky; budeš jí konat znamení!

2M 4,17 E
(Další citáty)

------
éčko - logo Ethosu

Zajímavé články


Do nového kroku
Máme nejistotu, obáváme se, jaké to bude? Pokud nejdeme proti svědomí, udělejme první krok a Bůh se vyjádří.

A co on?
Trápí nás, že ten druhý je lepší, má víc, má lepší podmínky? Zaměř se na to, co máš a naplno toho využij.

C. Snažíme se žít slušně
a zhruba se držíme biblických příkazů. Na jeden ovšem možná zapomínáme: Buďte svatí. To je požadavek, abychom se podobali Bohu. Tak můžeme svým charakterem mezi lidmi vynikat.

D. Manželská nevěra
je krutá rána do života. Člověk má chuť se vyčítat, mstít, ale to nikam nevede... Existuje východisko? Co pomůže?

------

Doporučujeme

„Vždyť to není hřích!“ − „Ale je to zátěž.“

Budu hokejista, i kdyby...!

Malý kluk se dodíval na hokejový zápas, který jsme s přehledem vyhráli, a to díky jedinému špičkovému hráči. V jeho nitru se rozechvěla touha: „Budu jako on!“ Od té doby dělal všechno pro to, aby mohl být jako on. Byl ochoten vstávat brzo ráno, jezdit na tréninky, stálo ho to hodně odříkání – jen aby z něho byl skvělý hokejista!

Máte podobný vzor ve svém životě? Máte jich dost? Nebo naopak – jste vy sami takovým vzorem, co dokáže nadchnout ty, kdo se na vás dívají?

Chce-li být někdo dobrý sportovec, dobrý student, úspěšný podnikatel – nebo také zdravý křesťan, bude si muset umět něco odříct. Jednak by se měl zbavit všeho zlého. V listu Židům (12,1) je napsáno, že máme odhodit všechnu zátěž a hřích.

Zatěž není hřích

Budu trochu ironický: O hříchu není třeba tolik mluvit, na hřích si dáváme pozor, tomu se vyhýbáme, aby nám nikdo nemohl vyčítat: „Ty hřešíš! To, co děláš, je hřích!“ Jinými slovy myslíme si, že hřích se nás příliš netýká. Nebereme ho příliš vážně. – O tom někdy jindy.

Co je to zátěž?

Představte si situaci před startem běhu na 800 metrů na olympiádě. Všichni poskakují, ještě se rozcvičují, protahují údy, ale jeden ze závodníků má na nohách holínky a na zádech nevelký batoh připoutaný popruhem přes hruď. Rozhodčí ho nediskvalifikují – nedopustil se přestupku proti pravidlům, není to hřích – ale má zátěž a jeho šance vyhrát je menší.

Kolikrát slyšíme nebo si sami myslíme: „Vždyť to není hřích!“ To může být pravda, ale je to zátěž! Nevinné zbytečnosti, které samy o sobě nejsou špatné, ale ubírají nám síly, soustředěnost, jsou zbytečné a nakonec nás okradou o vítězství.

Co myslíte, bude to Bůh při našem posuzování tolerovat? Myslím, že bude kroutit hlavou, proč jsme běželi v holínkách a s batohem na zádech.

Co je to prakticky?

Tady musím být opatrný, abych jako zátěž neoznačil něco, co pro druhého je těžký hřích, nebo abych naopak neoznačil jako hřích něco, co si druhý vyčítat nemusí. Pro mě je zátěží luštit na záchodě sudoku. Dřív jsem tam poslouchal biblický text v nějakém jiném jazyce, než je čeština. Sudoku mě sice baví, ale trvá mi to příliš dlouho, mnohdy to stejně nevyřeším. Mohl bych místo toho dělat něco jiného, přemýšlet o něčem jiném. Já to pro sebe vnímám jako zátěž.

Dalšími příklady může být televize, filmy, vysedávání u počítače, něco, co zatěžuje svědomí, vede ke starostem a obavám. Uznávám přitom, že potřebujeme odpočívat – věřím, že mi rozumíte a všichni dokážete rozpoznat, co je zátěž ve vašem životě.

Dnes jsem o deset let starší než před deseti lety, a když je nyní můj odchod do nebe blíž, tak se snažím využít každou volnou chvíli užitečně, nemarním čas tím, co dělat nemusím.

Co bude Pán tolerovat? To dnes nevíme. Možná pokývá hlavou a řekne: „No dobře…“ Co to bude znamenat? – možná vyjádření, že nám rozumí, nebo také, že podle toho dostaneme odměnu…

Opakuji, že list Židům nás vybízí, abychom odložili zátěž a hřích. Chceme-li jít ve svém křesťanském životě jít dál, musíme se zbavit nejen hříchu, ale i zátěže. Zátěž nemusí být hřích, ale brání v tom, abychom šli dál radostněji, výše, svobodněji.

Jan Vopalecký, prosinec 2017


Hodnocení článku:
 Článek mě nadchl.
 Dal mi nový impuls.
 Dávám mu za pravdu.
 Není na něm nic zvláštního.
 Nesouhlasím s ním.
 Naštval mě.
-------------

  Napište svůj názor.

www.ethos.cz/vzdyt-to-neni-hrich-ale-je-to-zatez.php
Nepřátelé srdce

Stanley, Andy
Nepřátelé srdce
Návrat, běžná cena 235 Kč
Naše sleva: 5 Kč
Vaše cena: 230 Kč

ks

Proto i my, obklopeni takovým zástupem svědků, odhoďme všecku přítěž i hřích, který se nás tak snadno přichytí, a vytrvejme v běhu, jak je nám uloženo.

Židům 12,1