menu

Čtení pro rodinu


 Knihy e-shop
 Blogy
 Kam se díváš?
 Zátěž nevadí, ale zdržuje
 Ne jako ve starověku
 Jsi dobrý, ale to nestačí
 Když to začíná se slzami...
 Získat kvalifikaci pro život
 Jak dělat dobré věci
 Když píšu, tak myslím
 Jak můžeme být ozdobou?
 Ohrožují naši pohodu
 Nakolik jste zbožní
 Iniciátor nebo jen napodobovatel
 Z čeho čerpáte sílu?
 Do jaké budoucnosti investovat svůj život?
 Jako hráz proti zlu
 Kdo se tě zastane?
 Jaká je tvoje víra?
 To je normálka, ne?
 A... jak dobře ho znáte?
 Všední život a velké věci
 Spurgeon a Moody
 Umíte být spolu
 Dobře si rozumět
 Láska jako samozřejmost
 Mezilidské vztahy
 Sexualita
 Manželství
 Ženy
 Chlapi
 Výchova
 Zdraví
 Aktuální dění
 Život a hodnoty
 Duchovní život
 Pro děti
 O nás
 Archiv článků


------

Citát z Bible:

Budete mě hledat a naleznete mě, když se mne budete dotazovat celým svým srdcem.

Jr 29,13 E
(Další citáty)

------

„Vždyť to není hřích!“ − „Ale je to zátěž.“

Budu hokejista, i kdyby...!

Malý kluk se dodíval na hokejový zápas, který jsme s přehledem vyhráli, a to díky jedinému špičkovému hráči. V jeho nitru se rozechvěla touha: „Budu jako on!“ Od té doby dělal všechno pro to, aby mohl být jako on. Byl ochoten vstávat brzo ráno, jezdit na tréninky, stálo ho to hodně odříkání – jen aby z něho byl skvělý hokejista!

Máte podobný vzor ve svém životě? Máte jich dost? Nebo naopak – jste vy sami takovým vzorem, co dokáže nadchnout ty, kdo se na vás dívají?

Chce-li být někdo dobrý sportovec, dobrý student, úspěšný podnikatel – nebo také zdravý křesťan, bude si muset umět něco odříct. Jednak by se měl zbavit všeho zlého. V listu Židům (12,1) je napsáno, že máme odhodit všechnu zátěž a hřích.

Zatěž není hřích

Budu trochu ironický: O hříchu není třeba tolik mluvit, na hřích si dáváme pozor, tomu se vyhýbáme, aby nám nikdo nemohl vyčítat: „Ty hřešíš! To, co děláš, je hřích!“ Jinými slovy myslíme si, že hřích se nás příliš netýká. Nebereme ho příliš vážně. – O tom někdy jindy.

Co je to zátěž?

Představte si situaci před startem běhu na 800 metrů na olympiádě. Všichni poskakují, ještě se rozcvičují, protahují údy, ale jeden ze závodníků má na nohách holínky a na zádech nevelký batoh připoutaný popruhem přes hruď. Rozhodčí ho nediskvalifikují – nedopustil se přestupku proti pravidlům, není to hřích – ale má zátěž a jeho šance vyhrát je menší.

Kolikrát slyšíme nebo si sami myslíme: „Vždyť to není hřích!“ To může být pravda, ale je to zátěž! Nevinné zbytečnosti, které samy o sobě nejsou špatné, ale ubírají nám síly, soustředěnost, jsou zbytečné a nakonec nás okradou o vítězství.

Co myslíte, bude to Bůh při našem posuzování tolerovat? Myslím, že bude kroutit hlavou, proč jsme běželi v holínkách a s batohem na zádech.

Co je to prakticky?

Tady musím být opatrný, abych jako zátěž neoznačil něco, co pro druhého je těžký hřích, nebo abych naopak neoznačil jako hřích něco, co si druhý vyčítat nemusí. Pro mě je zátěží luštit na záchodě sudoku. Dřív jsem tam poslouchal biblický text v nějakém jiném jazyce, než je čeština. Sudoku mě sice baví, ale trvá mi to příliš dlouho, mnohdy to stejně nevyřeším. Mohl bych místo toho dělat něco jiného, přemýšlet o něčem jiném. Já to pro sebe vnímám jako zátěž.

Dalšími příklady může být televize, filmy, vysedávání u počítače, něco, co zatěžuje svědomí, vede ke starostem a obavám. Uznávám přitom, že potřebujeme odpočívat – věřím, že mi rozumíte a všichni dokážete rozpoznat, co je zátěž ve vašem životě.

Dnes jsem o deset let starší než před deseti lety, a když je nyní můj odchod do nebe blíž, tak se snažím využít každou volnou chvíli užitečně, nemarním čas tím, co dělat nemusím.

Co bude Pán tolerovat? To dnes nevíme. Možná pokývá hlavou a řekne: „No dobře…“ Co to bude znamenat? – možná vyjádření, že nám rozumí, nebo také, že podle toho dostaneme odměnu…

Opakuji, že list Židům nás vybízí, abychom odložili zátěž a hřích. Chceme-li jít ve svém křesťanském životě jít dál, musíme se zbavit nejen hříchu, ale i zátěže. Zátěž nemusí být hřích, ale brání v tom, abychom šli dál radostněji, výše, svobodněji.

Jan Vopalecký, prosinec 2017


 
------------- Kam se díváš?   <= Dále číst =>   Ne jako ve starověku
Nepřátelé srdce

Stanley, Andy
Nepřátelé srdce
Návrat, běžná cena 235 Kč
Naše sleva: 26 Kč
Vaše cena: 209 Kč

ks


Proto i my, obklopeni takovým zástupem svědků, odhoďme všecku přítěž i hřích, který se nás tak snadno přichytí, a vytrvejme v běhu, jak je nám uloženo.

Židům 12,1