Čtení, které vás pozvedne

 
menu
 
 
(2 min.)

Žehnáte lidem?

Co to znamená žehnat?

Biblický význam je doslova „říkat dobro“. Co to ale znamená? Může to znamenat pochvalu, poděkování, ale cítíme, že slovo „žehnat“ znamená víc. Jiný význam slova požehnání (z hebrejštiny) je „kleknout si, žehnat“. České slovo žehnat zní divně, ale s významem „žeh, žhnout“ nemá nic společného. „Žehnat“ vzniklo z německého „segnen“, a to z latinského „signare“, označit. Ale to už jsme někde jinde.

Prakticky může žehnání znamenat obyčejné „přání dobra“. Kdybych řekl „přiřknout“ nebo „svolávat“, tak mi to trochu zavání něčím nadpřirozeným, neosobním, až okultním.

Žehnání chápu jako něco víc než přát dobro. To děláme k narozeninám, k novému roku, ale například pojmu „dát rodičovské požehnání“ rozumím tak, že dítěti vyjadřuji: „Vidím tě jako dobrého, dávám ti své dobro a chci, aby tě mé dobro doprovázelo.“ Možná něco jako: „Bude tě doprovázet můj dobrý pohled.“

Boží požehnání

Teď se dostáváme k Božímu požehnání, to je něco víc! Když Bůh stvořil lidi, ale i později, čteme si, že Bůh... požehnal. Bůh řekl, dal své dobro. A to je víc, než když dobro dávají nebo přejí lidé.

Pokud bych měl někomu žehnat, požehnat, raději budu přát (ale i svolávat, protože už to není neosobní, ale je v tom Bůh) dotyčnému Boží dobro. Ať ho doprovází, ať mu dává najevo svou přítomnost (Ex 33,14). A člověk ať si je vědom Božího dobra, které má z milosti.

Hodnocení článku:

 Článek mě nadchl.
 Dal mi nový impuls.
 Dávám mu za pravdu.
 Nic zvláštního.
 Nesouhlasím s ním.
 Naštval mě.

Oddělovač
 

Doporučujeme:

Rostou peníze na stromech?

Vyprávění pro děti o Jiřím Müllerovi, který díky důvěře v Boha dokázal finančně zajišťovat chod několika ...

Rostou peníze na stromech?
 

Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!

Když se Ježíš narodil - okouzlující malování vodou

neuveden
Když se Ježíš narodil - okouzlující malování vodou
Didasko, běžná cena 219 Kč
Naše sleva: 7 Kč
Vaše cena: 212 Kč

ks


NEBOJ SE být solí a světlem, i když to něco stojí

John C. Lennox
NEBOJ SE být solí a světlem, i když to něco stojí
ALEF Křesťanské sbory, běžná cena 90 Kč
Naše sleva: 10 Kč
Vaše cena: 80 Kč

ks