Citát z Bible:
Jako si Otec zamiloval mne, tak jsem si já zamiloval vás. Zůstaňte v mé lásce.
J 15,9 E
(Další citáty)
Nikdo konkrétní za to sice nemůže, ale lze sledovat faraonovské trendy − snahu odloudit děti od rodičů. Jak se rodiče mohou bránit, aby jim děti nebyly „ukradeny“?
Co to znamená žehnat?
Biblický význam je doslova „říkat dobro“. Hm, ale co to znamená? Může to znamenat pochvalu, poděkování, ale cítíme, že slovo „žehnat“ znamená víc. Jiný význam slova požehnání (z hebrejštiny) je „kleknout si, žehnat“. České slovo žehnat zní divně, ale se významem „žeh, žhnout“ nemá nic společného. „Žehnat“ vzniklo z německého „segnen“, a to z latinského „signare“, označit. Ale to už jsme někde jinde.
Prakticky může žehnání znamenat obyčejné „přání dobra“. Kdybych řekl „přiřknout“ nebo „svolávat“, tak mi to trochu zavání něčím nadpřirozeným, neosobním, až okultním.
Žehnání chápu jako něco víc než přát dobro. To děláme k narozeninám, k novému roku, ale například pojmu „dát rodičovské požehnání“ rozumím tak, že dítěti vyjadřuji: „Vidím tě jako dobrého, dávám ti své dobro a chci, aby tě mé dobro doprovázelo.“ Možná něco jako: „Bude tě doprovázet můj dobrý pohled.“
Boží požehnání
Ale to jsme se ještě nedostali k Božímu požehnání, to je něco víc! Když Bůh stvořil lidi, ale i později, čteme si, že Bůh... požehnal. Bůh řekl, dal své dobro. A to je víc, než když dobro dávají nebo přejí lidé.
Pokud bych tedy měl někomu žehnat, požehnat, raději budu přát (ale i svolávat, protože už to není neosobní, ale je v tom Bůh) dotyčnému Boží dobro. Ať ho doprovází, ať mu dává najevo svou přítomnost (Ex 33,14). A člověk ať si je vědom Božího dobra, které má z milosti.
Vyprávění pro děti o Jiřím Müllerovi, který díky důvěře v Boha dokázal finančně zajišťovat chod několika ...
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!