Čtení, které vás pozvedne

 
menu
 
 Citát z Bible:

Nechtějte všichni učit druhé, moji bratří: vždyť víte, že my, kteří učíme, budeme souzeni s větší přísností.

Jk 3,1 E
(Další citáty)


éčko - logo Ethosu

Nejlepší články


Odcizují vám děti!
Děti vyrůstají a čím dále tím méně nás potřebují, ony nám nemají co říct, ale přejímají úplně jiné hodnoty, odcizují se nám - jako by nám je někdo kradl! - Jak je uchránit?

Kdyby žena věděla
po čem její muž touží stejně jako ona touží po tom, aby ji miloval, vážila by si ho daleko víc - a získala by jeho lásku.

Snažíme se žít slušně
a zhruba se držíme biblických příkazů. Na jeden ovšem možná zapomínáme: Buďte svatí. To je požadavek, abychom se podobali Bohu. Tak můžeme svým charakterem mezi lidmi vynikat.

Manželská nevěra
je krutá rána do života. Člověk má chuť se vyčítat, mstít, ale to nikam nevede... Existuje východisko? Co pomůže?

Doporučujeme


Modlete se zaTo ještě nemusí být láska...

Přenášel hory

Ten kluk na pódiu byl úžasný! Vůbec se nebál a mluvil opravdu od srdce. Bylo vidět, že to má v hlavě poskládané a umí mluvit dobře od srdce. Lidi ho nadšeně poslouchali, prostě vnímali, že je má rád. Když nabídl, že po skončení si s lidmi rád povykládá, tlačilo se tam plno lidí...

Zábavný mladík snadno fascinoval svým vtipným a ducha­plným povídáním nejen dívčí srdce. V představách posluchačů vyvolával touhu: „Toho člověka bych chtěl/a poznat, víc ho poslouchat, mít možnost se ho víc ptát, on je určitě milý, toho bych dokázal/a mít rád/a.“ No řekněte, nestalo se vám, že člověk, který uměl dobře povídat, se vám snadno stal sympatický?

Teprve až si připomeneme slova Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon, snad nám dojde, že mluvení, dokonce ani andělské mluvení, není totéž co láska. Zajímavé ani emocionálně nabité povídání neříká vůbec nic o tom, jestli dotyčný dokáže mít rád. Prostě si jen povídá − může to být jen dunění zvonu, nějaký zvuk, možná rachot.

Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!

Láska

Gary Chapman
Láska
Návrat, běžná cena 275 Kč
Naše sleva: 11 Kč
Vaše cena: 264 Kč

ks

Čím ne/oslnit

Podobně snadno se nám stane sympatický ten, kdo umí popsat současnost a podle toho odhadne budoucí vývoj. Možná má intuici a dokáže odhalovat věci, které jsou druhým skryté. Nebo může skutečně mít dar proroctví. To však z hlediska lásky neznamená nic.

Je tak snadné se zamilovat do člověka, který se vyzná v tajemství, který toho hodně ví a má přehled o všem možném. Je možné toho hodně vědět, být sečtělý, studovaný − a přitom nemít lásku. Nenechejme se zlákat velkým věděním!

Velká víra a velké činy

Setkali jste se s člověkem, který má pevnou víru, opravdu důvěřuje Bohu, dokáže se nebát, rozumí věcem na základě této víry − a nás to přitahuje, imponuje nám to?

Možná jde s vírou do velkých věcí, daří se mu a má za sebou obdivuhodný kus práce a velké výsledky a úspěchy − jako by přenášel hory! („Budete-li mít víru jako zrno hořčice, řeknete této hoře: ‚Přejdi odtud tam‘, a přejde.“ − Matouš 17,20)

Taková nebo podobná víra u nějakého člověka nás může zmást. Něco nás na něm může přitahovat − ale pokud nemá lásku, tak neznamená vůbec nic.

Obětavost

Nenechejme se zmást ani velkou obětavostí. Široké rozdávání dárků, jakoby reklamních předmětů, jídla potřebným, peněz, cenností − to všechno ještě nemusí být projev lásky. Jsou lidé, kteří dokonce obětují život, ale i to je možné udělat bez lásky. Přinášení obětí vůbec nemusí znamenat lásku. V dnešních souvislostech to snad dokážeme pochopit lépe než lidé v Pavlově době (třeba jako zoufalé gesto).

Je důležité, že všechny tyto obdivuhodné činy a projevy jsou zbytečné, pokud jsou bez lásky. Lidé touží po lásce a chytají se každého záblesku naděje. Zkusí to, když vidí, že někdo dobře mluví, že toho hodně ví, že umí předvídat, že dokázal velké věci, že je obětavý − tak se k němu upnou a čekají lásku. Ale ouha,

Láska není

  • v dobrém mluvení,
  • v odhalování tajností, v předvídání budoucnosti,
  • v tom, když toho někdo hodně ví,
  • v tom, že někdo dokázal něco velikého,
  • ani v tom, když někdo štědře rozdává nebo se obětuje.

Jak je to tedy s tou láskou?

„Láska je trpělivá,
laskavá,
nezávidí,
láska se nevychloubá
a není domýšlivá.
Láska nejedná nečestně,
nehledá svůj prospěch,
nedá se vydráždit,
nepočítá křivdy.
Nemá radost ze špatnosti,
ale vždycky se raduje z pravdy.
Ať se děje cokoliv, láska vydrží,
láska věří,
láska má naději,
láska vytrvá.“ 1. Korintským 13,4-7

Na tyto poznávací znaky lásky se podíváme někdy později.

Jan Vopalecký, červenec 2020

Hodnocení článku:

 Článek mě nadchl.
 Dal mi nový impuls.
 Dávám mu za pravdu. (1)
 Nic zvláštního.
 Nesouhlasím s ním.
 Naštval mě.

Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!

Láska

Gary Chapman
Láska
Návrat, běžná cena 275 Kč
Naše sleva: 11 Kč
Vaše cena: 264 Kč

ks

 Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon.
2  Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem.
3  A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje.1. Korintským 13,1
Čtyři lásky

Lewis C.S.
Čtyři lásky
Návrat domů, běžná cena 200 Kč
Naše sleva: 6 Kč
Vaše cena: 194 Kč

ks


Pět znaků láskyplné rodiny

G.Chapman
Pět znaků láskyplné rodiny
Návrat, běžná cena 255 Kč
Naše sleva: 5 Kč
Vaše cena: 250 Kč

ks