Čtení, které vás pozvedne

 
menu
 
 

Muž udělá, co jí na očích vidí

Vzpomínám si na naši dobu po svatbě, dnes to vidím u jiných manželů a nejen mladých. Muž má svou ženu rád, je zamilovaný a chce jí dělat radost, chce, aby byla šťastná. Proto pro ni rád udělá, co jí na očích vidí. Jenže ona nemá všechno na očích napsáno, a tak se jí zeptá: „Kam bys chtěla jít?“, „Co bys chtěla dnes večer dělat?“ nebo „Na co máš chuť?“

(Mladá) žena však nemá vyhraněný názor. Třeba v sobě prožívá něco, co vůbec neumí popsat, v podstatě je jí jedno, kam půjdou nebo co budou dělat − snad až na pár výjimek. Pokud se muž netrefí do nějaké výjimky, má štěstí, pokud se trefí, pak je třeba si navzájem vysvětlit, že jí je jedno, co budou dělat, ale (například) do kina se jí právě dnes nechce.

Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!

Vášeň a čistota

Elisabeth Elliotová
Vášeň a čistota
Didasko, běžná cena 269 Kč
Naše sleva: 8 Kč
Vaše cena: 261 Kč

ks

Je hezké, že muž chce ženu udělat šťastnou. Ona však za štěstí považuje jiné věci, než on. Kolikrát jí stačí se na něho dívat, pozorovat, jak co dělá, jak se rozhoduje, ale to, jak se rozhodne, je až druhořadé. (Naopak žena ztrácí trpělivost, když je nerozhodný a dlouho váhá.)

Žena samozřejmě vítá, když jí muž věnuje pozornost a naslouchá jí (nezájem je zabiják vztahu − oboustranně). Kolikrát ani nepotřebuje pomoc, radu, a to i v situacích, kdy ji zastihne něco nepříjemného. Potřebuje si prostě popovídat se svým blízkým.

Až vyjádří, co ji trápí, co si myslí a jak to vidí, až popíše svou situaci, často se stane, že buď sama objeví řešení, nebo ho vlastně už nepotřebuje − to díky tomu, že jí její muž pozorně naslouchal. Ten může na závěr věc shrnout a říct, co dál.

Co tedy má muž pro svou ženu udělat, když ji má rád? V podstatě cokoliv. (Pokud spolu komunikují, tak se snad do výjimky netrefí.) Pro ženu je důležité, jak to muž udělá. Důležité je, aby to bylo rozhodné, aby ona u toho cítila lásku a viděla, že si se vším poradí! Takže biblický verš „Řekněte nerozhodným srdcím: Buďte rozhodní, nebojte se!“ (Izajáš 35,4) se osvědčí i ve vztahu muže a ženy.

(A pokud se ptáte, jak může žena podpořit rozhodnost muže, pak odpovídám, že je to ocenění, obdiv. To je pro něho motorem, aby tvořil, vymýšlel a odvážně se rozhodoval.)

Jan Vopalecký, září 2019

Hodnocení článku:

 Článek mě nadchl. (1)
 Dal mi nový impuls.
 Dávám mu za pravdu.(4)
 Nic zvláštního.
 Nesouhlasím s ním.
 Naštval mě.

Oddělovač
 

Doporučujeme:

Na jedné lodi

Cesta k hlubokému přátelství v církviPán Ježíš mluví o svých učednících jako o přátelích. Skutečné přátelst ...

Na jedné lodi
 

Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!

Vášeň a čistota

Elisabeth Elliotová
Vášeň a čistota
Didasko, běžná cena 269 Kč
Naše sleva: 8 Kč
Vaše cena: 261 Kč

ks