Čtení, které vás pozvedne

 
menu
 
 


Oddělovač

Citát z Bible:

A každý, kdo opustil domy nebo bratry nebo sestry nebo otce nebo matku nebo děti nebo pole pro mé jméno, stokrát víc dostane a bude mít podíl na věčném životě.

Mt 19,29 E
(Další citáty)
Doporučujeme články


Manželská nevěra − existuje ještě šance?

Manželská nevěra neznamená rozvod, bolí to, ale máme východisko.


Výchova a fyzické tresty

Fyzické tresty nezakázat! Ta možnost tu má zůstat. Když dítě ví, že je milované, trest rukou mu neublíží. Seřezat dítě, výprask


Děti chodí pomalu a u všeho se zdržují

Procházky s dětmi jsou fantastické! Kde jinde si s nimi tak dobře povykládáte? I když to všechno dlouho trvá... A často to je poučením i pro mě.


Kdyby žena věděla, co muž prožívá

Muž potřebuje, aby mu žena projevovala úctu, tak si ho udrží! Žena potřebuje mužovu lásku − a opravdová láska je oběť!


K čemu je táta? − 1. část

Táto, děti potřebují tvůj čas, zájem, ujištění i tvé prohry. Nasávají tě všemi smysly. Jsi pro ně pevný bod, ať jsi jakýkoliv. Pak budou v dospělosti pevné.


Dítě nechce chodit do školy − bojí se

Proč se děti bojí školy? Co s tím mohou udělat rodiče, co škola? Komunikace školy a rodičů.


Oddělovač

Doporučujeme


Modlete se za

Poslouchejte na Spotify

Inspirováno:

Kde statečná žena bere sílu?

V Bibli se mluví o „statečné“ ženě (Přísloví 31). Je to normální žena z dobré rodiny, ale co ta toho zvládne: úspěšná podnikatelka, velká rodina, domácnost, s manželem má dobrý vztah, je moudrá, odvážná...

Tlak dnešní doby dokáže ženy donutit, aby se staraly o domácnost, o děti a chodily do práce. A jsme schopni jim ještě vyčíst, že to nedělají rády. Jako bychom je nutili: „Usmívej se u toho!“ A ony se starají, pracují, ale u toho se mračí, brečí, že je toho na ně moc, stávkují, tedy zase nepracují, a je to s nimi ještě horší.

Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!

Rodina podle Božích představ

Kent a Barbara Hughesovi
Rodina podle Božích představ
Didasko, běžná cena 320 Kč
Naše sleva: 51 Kč
Vaše cena: 269 Kč

Ale statečná žena je jiná! Kde k tomu bere sílu a motivaci? Nezdá se, že by to byla neurotička, která má spoustu svých vnitřních problémů a snaží se je přeplácat činorodostí. Když čtu její popis, je jí prostě přirozené to, jak jedná.

Její muž jí důvěřuje

V jejím popisu je i několik slov o jejím muži. A jsou to důležité zmínky! První znak statečné ženy je v tom, že jí „její muž důvěřuje“ (v. 11). A zřejmě je to vzájemné – muž ženě důvěřuje a žena je „statečná“.

Muži, máte statečnou ženu? Že vaše žena není statečná? Začněte své ženě důvěřovat a pak se pořádně podívejte!

Asi ne všichni muži dokážou své ženě věřit, možná se jim to zdá riskantní, ale každá důvěra znamená risk, ať je to důvěra v Boha nebo v akcie. Jakmile se to však naučíme, můžeme na tom hodně získat. (A důvěrou v Boha získáme víc než důvěrou v akcie.)

Když muž začne své ženě důvěřovat a potom se ohlédne, zjistí, jak je statečná, pilná… a to bez poučování, nucení – prostě se taková stala sama od sebe. A samy ženy začnou ještě hledat, co mohou rozvíjet − třeba se začtou do Přísloví 31 a řeknou si: „Jé, tady je skvělý nápad, co ještě můžu jako žena dělat – a ráda!“ Některé technicky a kulturně přechodné záležitosti se musí samozřejmě transponovat do 21. století.

Jako nutný předpoklad k tomu, aby žena byla statečná, je tedy to, aby mezi ní a jejím mužem byl dobrý, harmonický vztah. Žádné výčitky, ponižování, fňukání, její muž není slaboch, ale své ženě důvěřuje.

Statečná žena je pilná, činorodá. Chápu, že spousta žen bývá dnes ubitá, unavená, uštvaná – možná proto, že „musí“, nemají prostor pro vlastní tvořivost ale jsou „nuceny okolnostmi“. Musí chodit do práce, musí se starat o děti, musí řešit finance, nemají čas na sebe a pořád jsou pod tlakem.

Dopřejte jí volný prostor

Vzpomínám si, jak jsem po naší svatbě chtěl, aby manželka chodila do práce. Byl jsem vychovaný v tom, že by vdaná žena, dokud nejsou děti, měla chodit do práce. Ale ona se jako novomanželka ocitla v novém prostředí, mezi jinými lidmi, chtěla budovat domov − a já jsem ještě chtěl, aby chodila do práce. Teprve po nějaké době jsem povolil a ona zůstala doma.

To byste nevěřili, kolik se v ní najednou objevilo činorodosti, nápadů, krásy, lásky, zvelebování domova. Pořád něco vymýšlela, dělala – nebyla pod tlakem.

A když dnes vezmu v úvahu, co všechno podniká, co ji baví − podnikání, rodina, domácnost, pěstounská péče... A kolik toho vymyslí, udělá se samozřejmostí – a ještě jí zbude čas na odpočinek...

Předpokladem toho, aby žena byla, statečná je statečnost a odvaha jejího muže – věrohodnost, důvěra, velkorysost – tím vytváří ženě prostor.

Výsledkem je pak jednak její statečnost, činorodost, ale také „Ona mu prokazuje jen dobro a žádné zlo po celý svůj život.“ (v. 12). Je to součást jejich vzájemného vztahu. Je jim spolu dobře, věří si navzájem a dělají jeden druhému dobro.

Jan Vopalecký, září 2023

 

Hodnocení článku:

 Článek mě nadchl. (2)
 Dal mi nový impuls.(5)
 Dávám mu za pravdu.(6)
 Nic zvláštního.
 Nesouhlasím s ním.(1)
 Naštval mě.

Oddělovač
 

Doporučujeme:

Rodinná bohoslužba

Autor ukazuje, jakou hodnotu má, když se rodina pravidelně sejde a mluví spolu o Bohu i o svém křesťanském životě. Významným ...

Rodinná bohoslužba
 

Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!

Rodina podle Božích představ

Kent a Barbara Hughesovi
Rodina podle Božích představ
Didasko, běžná cena 320 Kč
Naše sleva: 51 Kč
Vaše cena: 269 Kč


Žena podle Božího srdce

Barbara Hughesová
Žena podle Božího srdce
Didasko, běžná cena 320 Kč
Naše sleva: 10 Kč
Vaše cena: 310 Kč


Sedm podob lásky

Gary Chapman
Sedm podob lásky
Návrat, běžná cena 369 Kč
Naše sleva: 11 Kč
Vaše cena: 358 Kč


Zeď, skutečný příběh

Jana Vlčková, Daniel Lupton
Zeď, skutečný příběh
Návrat domů, běžná cena 190 Kč
Naše sleva: 8 Kč
Vaše cena: 182 Kč